Dünyanın en güzel gün batımı yerlerinden birini keşfetmek ve sanatın eliyle tarihe dokunmak istiyorsanız, İznik sizleri bekliyor. 

Pek çok uygarlığın önemli kentlerinden biri olmuş olan İznik, özellikle Osmanlı Dönemi’ne ait eserleri ve günümüzde hala yaşatılan değerli el sanatlarıyla öne çıkıyor.

Bir açık hava müzesi niteliğinde olan İznik’te görülmesi gereken pek çok eser bulunuyor. Berber Kaya, Beştaş, Hypoge ve Dörttepeler Tümülüsü, İznik’in antik dönemlere ait tarihini sizlerle buluşturan eserlerdir.

Senatüs yani Bizans Sarayı ile Surlar, Tiyatro, Böcek Ayazma’yı da ziyaret edebilir; Koimesis, Ayasofya, Hagios Tryphonos, Ayatrifon kiliseleri ve Hacı Özbek, Yeşil Mahmut Çelebi, Orhan Bey camilerinin mistik yapılarını keşfedebilirsiniz.

Rüstem Paşa Hanı’ndan günümüze ulaşan bölümler ve İsmail Bey, Hacı Hamza, Meydan hamamlarının özgün mimarilerini de görebileceğiniz İznik’te, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan tarihin izlerini sürebilirsiniz.

Bir diğer önemli yer olan İznik Müzesi, beldedeki kazılarda elde edilen arkeolojik buluntuların, eski çinilerin ve Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği mekan olarak ziyaret edilebilir.

Çiniciliğin yüzyıllardan beri anavatanı olan ve her geçen dönem gelişerek tüm dünyaya ün salan bölgesi olan İznik, günümüzde de bu sanatı yaşatıyor. İstanbul’daki Sultanahmet Camii dahil pek çok önemli yapıda kullanılan bu çinilerden sevdiklerinize de almadan dönmeyin.

Oldukça zengin bir mutfağa da sahip olan İznik’te tatmanız gereken pek çok lezzet de bulunuyor. Sazan balığı çorbası, kerevit salatası, ıstakoz güveci, yayın balığı gibi ağırlıklı olarak deniz mahsulleriyle bezeli menülerden damak tadınıza göre çeşitler bulabilirsiniz.

Sanatı, tarihi, gizli kalmış lezzetleriyle tam bir keşif rotası olan İznik, şimdi sizleri bekliyor.

Bursa’nın en değerli beldelerinden biri olan İznik, düzenlenen etkinlikleriyle de her dönem ziyaretçilerini ağırlıyor.

Uluslararası İznik Festivali, her yıl Ağustos ayında düzenleniyor ve 1 hafta boyunca farklı etkinlikleri katılımcılarıyla buluşturuyor. Pek çok konser ve gösterinin yapıldığı bu festival, dünyanın pek çok ülkesinden ekipleri de ağırlıyor.

Kançiçeği Şenliği ve İznik Panayırı da ilgi çeken diğer etkinliklerden bazılarını oluştururken, keyifli zamanlar geçirmek ve belde kültürünün dokusunu tanımak için iyi birer fırsat olabilir.

Marmara Bölgesi’nin Bursa kentinde yer alan İznik, çeşitli ulaşım olanaklarıyla sizleri keşfetmeye çağırıyor.

Bursa Yenişehir Havaalanı, Ankara aktarmalı olarak gerçekleştirdiği uçuşlarıyla kente ulaşımınızı sağlıyor. Uçuşunuzdan sonra havaalanı çıkışlarında sizleri toplu ulaşım araçları ve taksiler bekliyor olacak.

İstanbul’a oldukça yakın olan Bursa’ya karayolu ile de ulaşmanız mümkün. Otobüs terminaline vardıktan sonra yine sizleri beldeye ulaştırmak için toplu ulaşım araçları ve taksiler bulabilirsiniz.

İstanbul Deniz Otobüsü de kente varmanın başka bir yoludur. Kabataş İskelesi’nden Bursa’ya hareket eden ve yaklaşık bir buçuk saat süren bir yolculuk sonrası, İznik’le buluşmaya hazırlanabilirsiniz.

Eşsiz bir el sanatı olan çiniciliğin merkeziyle tanışmaya ne dersiniz?

Kaynak: peribebek.com